Hoe staat de woningmarkt in Enschede en de rest van Twente ervoor? NVM-makelaars in de regio verkochten in het derde kwartaal van 2026 1.296 woningen, vrijwel evenveel als een jaar eerder. De mediane verkoopprijs steeg naar €444.000, 4,9% meer dan vorig jaar en ruim twee keer zo hard als landelijk. Tegelijk staan er een kwart meer woningen te koop en wordt er minder vaak overboden. Wat betekent dat voor jou?
De cijfers gaan over de hele NVM-regio Twente. Daaronder vallen Enschede, Hengelo, Borne, Haaksbergen, Losser en Oldenzaal, maar ook bijvoorbeeld Almelo en Rijssen-Holten.
Regio Twente, 3e kwartaal 2026
Bron: NVM/Brainbay, 3e kwartaal 2026, koopwoningen bestaande bouw verkocht via NVM-makelaars, regio Twente.
Evenveel verkopen, met verschuivingen per woningtype
Met 1.296 verkopen lag het aantal transacties 0,4% hoger dan een jaar eerder, vrijwel gelijk aan de landelijke groei van 0,6%. Onder die stabiele totaalstand schuift wel wat. Er werden meer tussenwoningen verkocht (275 tegen 259) en ook meer hoekwoningen (203 tegen 183). Van appartementen wisselden er juist minder van eigenaar: 198 tegen 217. Twee-onder-een-kapwoningen en vrijstaande woningen bleven ongeveer op het niveau van vorig jaar.
Vergeleken met het tweede kwartaal zijn het 13% minder verkopen. Dat is een vertrouwd beeld, want het tweede en vierde kwartaal zijn doorgaans de drukste van het jaar.
Regio tegenover een jaar eerder en landelijk. Krapte-indicator: hoe lager, hoe krapper de markt.
| Indicator | Q3 2025 | Q3 2026 | Nederland Q3 2026 |
|---|---|---|---|
| Verkochte woningen | 1.290 | 1.296 | 41.732 |
| Mediane verkoopprijs | €419.000 | €444.000 | €503.000 |
| Prijs per m² | €3.483 | €3.614 | +1,7% t.o.v. 2025 |
| Verkooptijd | 28 dagen | 31 dagen | 31 dagen |
| Verkocht boven de vraagprijs | 66% | 58,2% | 65,9% |
| Gemiddeld verschil met de vraagprijs | +3,3% | +1,7% | +3,3% |
| Woningen te koop (eind kwartaal) | 926 | 1.156 | 39.001 |
| Krapte-indicator | 2,2 | 2,7 | 2,8 |
Bron: NVM/Brainbay, 3e kwartaal 2026, koopwoningen bestaande bouw verkocht via NVM-makelaars, regio Twente.
Prijzen stijgen ruim twee keer zo hard als landelijk
De mediane verkoopprijs in Twente kwam uit op €444.000: de helft van de woningen ging voor meer van de hand, de andere helft voor minder. Dat is 4,9% hoger dan een jaar eerder, terwijl de prijzen landelijk met 1,8% stegen. Per vierkante meter betaalde je €3.614, een plus van 3,9% (landelijk 1,7%). Twente blijft daarmee wel onder het landelijke niveau van €503.000.
Bij alle woningtypen ligt de prijs per vierkante meter hoger dan vorig jaar, van 1,1% bij twee-onder-een-kapwoningen tot 7,5% bij vrijstaande woningen. De mediane prijs van vrijstaande woningen steeg met 13,1% nog harder, naar €691.000. Een deel daarvan komt waarschijnlijk doordat er wat grotere vrijstaande woningen verkocht werden. Bij hoekwoningen zie je het omgekeerde: de mediane prijs lag 1,8% lager, terwijl de prijs per m² 4,7% steeg. Daar wisselden dus vooral kleinere woningen van eigenaar. De mediane prijs van tussenwoningen kwam uit op €348.000 (+2,4%), die van appartementen op €325.000 (+6,7%).
De prijs per m² laat beter zien hoe de prijs zich ontwikkelt, los van de grootte van de woning.
| Woningtype | Verkocht | t.o.v. 2025 | Mediane prijs | t.o.v. 2025 | Prijs per m² t.o.v. 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tussenwoning | 275 | +6,2% | €348.000 | +2,4% | +4,4% |
| Hoekwoning | 203 | +10,9% | €378.000 | -1,8% | +4,7% |
| Twee-onder-een-kap | 342 | -1,7% | €427.000 | +3,3% | +1,1% |
| Vrijstaand | 279 | -1,4% | €691.000 | +13,1% | +7,5% |
| Appartement | 198 | -8,8% | €325.000 | +6,7% | +2,6% |
| Totaal | 1.296 | +0,4% | €444.000 | +4,9% | +3,9% |
Bron: NVM/Brainbay, 3e kwartaal 2026, koopwoningen bestaande bouw verkocht via NVM-makelaars, regio Twente.
Meer keuze, vooral bij appartementen en twee-onder-een-kapwoningen
Eind september stonden er in Twente 1.156 woningen te koop, 24,8% meer dan een jaar eerder. Landelijk groeide het aanbod met 23,8%. De groei is het grootst bij appartementen (van 145 naar 213) en twee-onder-een-kapwoningen (van 185 naar 261). Van vrijstaande woningen staan er de meeste te koop, maar daar groeide het aanbod maar beperkt: van 357 naar 376.
Aantal woningen te koop aan het eind van het kwartaal. Totaal: 926 naar 1.156 (+24,8%).
Bron: NVM/Brainbay, 3e kwartaal 2026, koopwoningen bestaande bouw verkocht via NVM-makelaars, regio Twente.
Er kwam ook meer nieuw aanbod bij. In het derde kwartaal werden 1.481 woningen te koop gezet, 5,5% meer dan in hetzelfde kwartaal vorig jaar. Landelijk was dat 4,9%.
De krapte-indicator geeft aan uit hoeveel woningen een koper gemiddeld kan kiezen. Je deelt daarvoor het aanbod aan het begin van het kwartaal door het aantal verkopen. Hoe lager het getal, hoe krapper de markt. In Twente steeg de indicator van 2,2 naar 2,7, net onder het landelijke cijfer van 2,8. Bij appartementen veranderde het meest: van 2,0 naar 3,2. Tussenwoningen blijven met 1,8 het krapst.
Minder vaak boven de vraagprijs
In het derde kwartaal ging 58,2% van de verkochte woningen boven de vraagprijs weg. Een jaar eerder was dat nog 66%, landelijk is het 65,9%. Gemiddeld lag de verkoopprijs 1,7% boven de vraagprijs, tegen 3,3% vorig jaar.
Bij tussenwoningen wordt nog het vaakst overboden: 72% ging boven de vraagprijs weg, gemiddeld 3,0% erboven. Bij vrijstaande woningen gebeurde dat in 38% van de verkopen en lag de verkoopprijs gemiddeld 0,2% onder de vraagprijs.
Aandeel van de verkochte woningen dat boven de vraagprijs wegging.
Bron: NVM/Brainbay, 3e kwartaal 2026, koopwoningen bestaande bouw verkocht via NVM-makelaars, regio Twente.
Wat betekent dit voor verkopers?
Een woning in Twente was gemiddeld in 31 dagen verkocht. Dat is drie dagen langer dan vorig jaar en gelijk aan het landelijke gemiddelde. Vrijstaande woningen hadden 43 dagen nodig, tegen 34 een jaar eerder. Hoe snel een koper toehapt, zie je terug in de prijs. Woningen die binnen een kwartaal verkocht werden, gingen gemiddeld 2,6% boven de laatste vraagprijs weg. Stond een woning een tot twee kwartalen te koop, dan lag de verkoopprijs gemiddeld 2,2% onder de vraagprijs. Na een tot twee jaar was dat 4,6%.
Gemiddeld verschil tussen verkoopprijs en laatste vraagprijs, naar hoe lang de woning te koop stond. 3e kwartaal 2026.
Woningen die langer dan twee jaar te koop stonden zijn weggelaten (te weinig verkopen). Bron: NVM/Brainbay, 3e kwartaal 2026, koopwoningen bestaande bouw verkocht via NVM-makelaars, regio Twente.
Een realistische vraagprijs en een sterke presentatie vanaf de eerste dag zijn daarom de moeite waard. Dat geldt vooral als je een vrijstaande woning verkoopt: het aanbod daarvan staat gemiddeld al 93 dagen te koop, tegen 65 dagen een jaar geleden.
Wat betekent dit voor kopers?
Je hebt meer keuze dan een jaar geleden, zeker als je een appartement of een twee-onder-een-kapwoning zoekt. Bij vrijstaande woningen is de keuze het grootst (krapte-indicator 4,1) en ligt de verkoopprijs gemiddeld rond de vraagprijs. Zoek je een tussenwoning, houd dan rekening met andere bieders: daar is de keuze het kleinst en ging 72% boven de vraagprijs weg.
Weet vooraf wat je kunt besteden en onderbouw je bod met de verkoopprijzen van vergelijkbare woningen in de wijk. Een aankoopmakelaar helpt je daarbij.
Benieuwd wat jouw woning nu waard is?
De regiocijfers laten zien welke kant de markt op beweegt. Wat jouw huis opbrengt, hangt af van je straat, het type woning en de staat waarin het verkeert. Vraag een gratis waardebepaling aan of loop binnen bij ons kantoor aan de Kuipersdijk in Enschede. Bellen kan ook: 053 - 480 24 44, of mail naar enschede@woonaccent.nl.
Veelgestelde vragen over de woningmarkt in Q3 2026
Hoe snel wordt een woning in Twente verkocht? Gemiddeld binnen 31 dagen, tegen 28 dagen een jaar eerder. Dat is gelijk aan het landelijke gemiddelde. Vrijstaande woningen hebben met gemiddeld 43 dagen de meeste tijd nodig.
Wat kost een woning in Enschede en omgeving? In het derde kwartaal van 2026 lag de mediane verkoopprijs in de NVM-regio Twente op €444.000, 4,9% meer dan een jaar eerder. Per vierkante meter betaalde je €3.614, een stijging van 3,9%. Het gaat om regiocijfers: wat een woning in Enschede opbrengt, hangt af van de wijk, het type en de staat van het huis.
Moet ik nog boven de vraagprijs bieden? Dat verschilt per woningtype. In Twente ging 58,2% van de woningen boven de vraagprijs weg, gemiddeld 1,7% erboven. Bij tussenwoningen is overbieden nog gebruikelijk (72%), vrijstaande woningen werden gemiddeld 0,2% onder de vraagprijs verkocht.
Wat is de krapte-indicator? De krapte-indicator geeft aan uit hoeveel woningen een koper gemiddeld kan kiezen. Hoe lager het getal, hoe krapper de markt. In Twente staat de indicator op 2,7, tegen 2,2 een jaar eerder. Landelijk is dat 2,8.
Staan er meer woningen te koop dan vorig jaar? Ja. Eind september stonden er in Twente 1.156 woningen te koop, 24,8% meer dan een jaar eerder. De grootste toename zit bij appartementen en twee-onder-een-kapwoningen.
Bron: NVM/Brainbay, 3e kwartaal 2026, koopwoningen bestaande bouw verkocht via NVM-makelaars, regio Twente.